Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 61 64 64 075 lub napisz: info@innomed.pl

Potrzebujesz pomocy?

Terapia

Jakie są przeciwwskazania do elektrostymulacji?

  • Elektrostymulacja a nowotwór – w wielu instrukcjach aparatów do stymulacji można spotkać informację, że chorzy onkologicznie nie mogą stosować stymulacji. Niestety, administracja unijna nie nadąża za współczesną wiedzą. Aktualnie stymulację zwieraczy z powodu nietrzymania moczu/stolca po usunięciu prostaty lub szyjki macicy, wdraża się po około 2 miesiącach od operacji. Stymulacja poprawia lokalne ukrwienie i usprawnia transport przez błony komórkowe, umożliwiając chorym komórkom regenerację lub apoptozę. Zatem zapobiega nowotworom, a nie je powoduje. Współczesne badania dowodzą, że odpowiednio stosowane stymulacje ograniczają rozwój nowotworów i zwiększają zdolności obronne komórek. Jeżeli masz wątpliwości – zapytaj Twojego onkologa o jego opinię. Decyzję musisz jednak podjąć samodzielnie i wyrazić zgodę na terapię, ponieważ nawet nieżyciowe prawo, nadal jest prawem.
  • Elektrostymulacja a implanty – implanty nie są przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów stymulacji funkcjonalnej prądem TENS, o natężeniu nie powodującym dyskomfortu. Dyskomfort mogą powodować implanty zębowe w stymulacjach nerwu twarzowego, w okolicach szczęki lub żuchwy. Nie wolno stosować stymulacji dopochwowej u kobiet posiadających spiralę domaciczną z miedzią.
  • Elektrostymulacja a rozrusznik serca – rozrusznik serca nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów stymulacji prądem TENS (nie wolno stosować prądów o średniej i wysokiej częstotliwości)l. Chorzy z rozrusznikiem serca mogą bezpiecznie stosować stymulacje mięśni kończyn i zwieraczy, pod warunkiem ustawienia natężenia, które nie powoduje bólu lub chociażby dyskomfortu oraz powinni unikać naklejania elektrod w okolicy serca (ani z przodu, ani z tyłu klatki piersiowej, na wysokości serca)
  • Elektrostymulacja a ciąża – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stymulacji mięśni kończyn lub stymulacji kręgosłupa, przy bólach kręgosłupa. Zaburzenia ukrwienia łożyska są wręcz istotnym wskazaniem do zabiegów stymulacji. Udowodniono wpływ tej metody na znaczną poprawę ukrwienia łożyska i płodu, co może zapobiegać wielu powikłaniom.
    Nie wolno ciężarnym stosować stymulacji brzucha i stymulacji dopochwowej,
    ponieważ nie jest znany wpływ takich stymulacji na rozwój płodu. Wątpliwości należy rozstrzygać z lekarzem prowadzącym.
  • Wskazaniem do stymulacji jest natomiast okres porodu, jeżeli jest to poród siłami natury. Stymulację okołoporodową stosuje się u ok. 75% kobiet rodzących w Wielkiej Brytanii, ponad 50% w wielu krajach skandynawskich, Hiszpanii i in.
    To naturalna i w pełni bezpieczna metoda łagodzenia bólu porodowego, a co najważniejsze, dzięki działaniu obniżającemu napięcie mięśni dna miednicy, może skracać poród nawet o kilka godzin i zapobiegać objawom niedotlenienia płodu.