Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 61 64 64 075 lub napisz: info@innomed.pl

Potrzebujesz pomocy?

O nas

Dlaczego my?

Uszkodzenia i choroby układu nerwowego powodujące porażenie lub niedowład mięśni, są uleczalne w o wiele większym stopniu, niż się powszechnie uważa. Dzielimy się wiedzą i pomagamy w doborze sprzętu pacjentom, fizjoterapeutom, lekarzom. Skorzystaj z naszej wiedzy i metod, rozwijanych od ponad 20 lat.

Dlaczego to takie ważne?

Zgodnie z definicją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), rehabilitacja to cyt: “Kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym.”


Nowe, efektywne metody w codziennej rehabilitacji

Metody takie jak: FES (Functional Electrostimulation) – elektrostymulacja funkcjonalna FES, ETS (Electromyographic Triggered Stimulation) czy EMG-biofeedback i inne rodzaje biofeedback’u, powinny być na stałe obecne w codziennej rzeczywistości pacjentów i uzupełniać terapię ruchową.

Stosowane przez nas metody terapii, które umożliwiają poprawę jakości życia, lecz nie są powszechnie znane i stosowane to szansa powrotu do zdrowia:

  • w stanach poudarowych,
  • po urazach nerwów i rdzenia kręgowego,
  • w MPDz (mózgowe porażenie dziecięce),
  • z powodu wad rozwojowych (przepuklina oponowo-rdzeniowa)
  • w wyniku SM (stwardnienie rozsiane),
  • w przypadku SMA (rdzeniowy zanik mięśni) i SLA (stwardnienie zanikowe boczne),
  • z powodu parkinsonizmu
  • przy zaburzeniach trzymania moczu lub stolca
  • i z wielu innych powodów
Dlaczego tak ważne jest stosowanie tych metod? Poznaj ich podstawowe zasady:
01.

Rehabilitacja ruchowa jest niezastąpiona w leczeniu osób niepełnosprawnych.

Wielu naszych pacjentów korzysta z niej od lat, ale nie uzyskują wystarczająco dobrych rezultatów. Dlaczego? Ponieważ nie jest ona w stanie pobudzić do skurczu mięśni odnerwionych, uruchomić złożonych procesów niezbędnych dla regeneracji nerwów i koordynacji nerwowo-mięśniowej. Służą temu wyłącznie metody stymulacji funkcjonalnej i terapii EMG-biofeedback. Zostało to udowodnione wieloma badaniami naukowymi. Skuteczna rehabilitacja polega na umiejętnym łączeniu metod, bo nie istnieje metoda pomagająca wszystkim na wszystko.

02.

Uszkodzony układ nerwowy oraz porażone wiotko lub spastycznie mięśnie, wymagają łagodnej, bezbolesnej elektrostymulacji.

Przynajmniej 60 – 90 minut dziennie, a nie 10 zabiegów po 10 -15 minut. Leczenie spastyczności, niedowładu, bólu przewlekłego, wymaga często kilkuset godzin stymulacji łącznie, codziennie, konsekwentnie. Stymulacji aktywnej, w czasie której trzeba ćwiczyć. Powinieneś posiadać własny stymulator i stosować zabiegi regularnie. Od nas dowiesz się jaki aparat, jakie parametry, elektrody i zasady stymulacji powinieneś zastosować. Otrzymasz to, co pomoże Tobie najlepiej.

03.

Elektromiografia jest podstawą niezwykle skutecznych w rehabilitacji metod, aktywujących mózg do pożądanych zmian plastycznych.

To on steruje regeneracją układu nerwowego i wzmacnianiem kontroli nad czynnością mięśni. Dzięki terapii EMG-biofeedback i ETS (stymulacja sterowana wolą pacjenta), możesz obserwować zapis aktualnego napięcia mięśni, a tym samym, uzyskujesz na nie świadomy wpływ, uczysz mózg, które mięśnie ma napinać silniej, a które relaksować, zgodnie z Twoją wolą. Ćwicząc bez wizualizacji napięcia ani Ty, ani Twój terapeuta, nie wiecie, w jaki sposób mózg steruje napięciem mięśni. Wiedza służy zdrowiu.

04.

Zaburzenia czynności mięśni, bez względu na ich rodzaj i przyczynę, wymagają regularnej kontroli napięcia mięśniowego, z wykorzystaniem powierzchniowej elektromiografii (sEMG).

Jedynie to badanie pozwala określić właściwe parametry elektrostymulacji i ujawnić wiele istotnych informacji o czynności mięśni i nerwów. Badanie mięśni wyłącznie przez dotyk, często wprowadza w błąd. Rehabilitacja neurologiczna bez okresowych badań sEMG to jak prowadzenie samochodu w nocy bez świateł. Może się udać, ale trwa znacznie dłużej i wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Badanie jest bezbolesne, obiektywne i niezbędne, jeżeli oczekujesz skutecznego leczenia. Wykonasz je w naszym gabinecie.

05.

Po uszkodzeniu układu nerwowego, napięcie mięśni staje się niestabilne lub zanika.

Mózg i układ nerwowy potrafi się regenerować a mięśnie wzmacniać, ale trzeba im w tym pomóc. Ćwicząc mięśnie o wzmożonym napięciu bez stymulacji, utrwalasz wzmożone napięcie. Nie napniesz mięśni bezwładnych, skoro nerwy nie przewodzą Twoich poleceń. Ale to już na pewno wiesz. Zmień te metody. Stosuj codziennie stymulacje, które jako jedyne, stabilizują i obniżają napięcie mięśni spastycznych lub dostarczają niezbędnych dla regeneracji uszkodzonych nerwów pobudzeń elektrycznych. Bez prądu o odpowiedniej charakterystyce, mięśnie degenerują lub zanikają. U małych dzieci, stymulacje mogą stosować rodzice. Im wcześniej wdrożysz zabiegi stymulacji do planu leczenia – tym szybciej uzyskasz rezultaty. To proste, bezbolesne, niezastąpione i skuteczne.

06.

Wiele urazów i chorób układu nerwowego wymaga leczenia ustawicznego.

Jeżeli czasami korzystasz z turnusów rehabilitacyjnych lub 2- 3 x w tygodniu rehabilitacji w miejscu zamieszkania, a przy tym, nie korzystasz ze stymulacji lub terapii EMG-biofeedback – to nie wystarczy, aby uzyskać dobre rezultaty. Nie wszystkie rodzaje uszkodzeń układu nerwowego wymagają terapii EMG-biofeedback, ale dla niektórych jest ona wręcz niezbędna. Ćwicząc w domu, w rytm stymulacji lub w ramach terapii EMG-biofeedback, nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy. To najbardziej efektywne i najtańsze metody regeneracji układu nerwowego.

07.

Zadbaj o właściwe warunki do wykonywania ćwiczeń.

Przygotuj się, zanim je rozpoczniesz. Wywietrz pomieszczenie, przez kilka minut oddychaj głęboko, popraw utlenowanie organizmu. Zastosuj stretching mięśni, kilkuminutowy masaż lub obniżający napięcie i poprawiający ukrwienie zabieg stymulacji. Twój mózg ma się nauczyć, jak usprawnić kontrolę nad napięciem mięśni, więc zadbaj o ciszę i spokój, umożliwiające koncentrację. Ruchy wykonuj powoli i jak najbardziej precyzyjnie. Nie spiesz się, nie przemęczaj. Stymuluj i ćwicz z przerwami, ale nawet kilka razy dziennie. Korzystaj regularnie, co 2 – 3 miesiące z badań sEMG, które jako jedyne, umożliwiają obiektywną ocenę i dokumentowanie postępów. Stawiaj sobie osiągalne cele i po kolei je realizuj. Ciesz się każdym, nawet małym sukcesem. Nigdy nie ćwicz – bo musisz, ale dlatego, że chcesz.
Jeżeli tak wygląda Twoja rehabilitacja, to jesteś na dobrej drodze. Jeżeli nie – zmień to, dla Twojego dobra.

Pracowaliśmy m.in. z

Nasz zespół Poznaj ludzi tworzących Innomed

Misją firmy INNOMED jest upowszechnienie najnowszych metod rehabilitacji funkcjonalnej i aktywnej, wykorzystującej osiągnięcia badaczy czynności mózgu i układu nerwowego oraz konstruktorów sprzętu, służącego zastosowaniu tych osiągnięć w praktyce.

Zaufanie i doświadczenie Dlaczego warto nas wybrać?

Zdrowa alternatywa dla wielu leków.

Właściwie dobrane parametry elektrostymulacji pozwalają nie tylko wzmocnić mięśnie, zregenerować nerwy obwodowe czy złagodzić spastyczność. Wielu naszych pacjentów dotkniętych bólem o lekkim lub umiarkowanym natężeniu redukuje lub całkowicie wyklucza leki przeciwbólowe. Przykładem na to jest kilkunastoletnia współpraca m.in. z Poradnią Bólu w Poznaniu.

Fachowa pomoc w doborze urządzeń i terapii.

Poza sprzedażą sprzętu i gabinetami neurorehabilitacji prowadzimy kursy dla lekarzy i fizjoterapeutów. Kupując sprzęt u nas możesz liczyć na fachową pomoc opartą o wiedzę i doświadczenie. Pacjentom których stan nie pozwala nas odwiedzić pomagamy prowadząc oparte o wnikliwy wywiad konsultacje zdalne - do rozwiązanie dużo skuteczniejsze niż gotowe programy. W elektroterapii i sEMG specjalizujemy się od 1999 roku.

Diagnostyka i ćwiczenia EMG biofeedback.

Na każdej z wizyt wykonujemy zarówno diagnostykę sEMG jak i trening EMG biofeedback dlatego zamiast korzystać z gotowych programów indywidualnie dobieramy parametry terapii. Dzięki treningowi z bardzo czułym elektromiografem nasi pacjenci uczą się w jaki sposób przywracać utraconą sprawność, nawet jeśli ruch nie jest jeszcze widoczny.