Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: 61 64 64 075 lub napisz: info@innomed.pl

Potrzebujesz pomocy?

Rehabilitacja po udarze – jak sytmulować mięśnie?

Temat stymulacji mięśni po udarze wzbudza od lat wiele emocji i wątpliwości. Czy to potrzebne? Czy warto? Czy może pomóc? Te rozterki wynikają przede wszystkim z niedostatku wiedzy o roli stymulacji w regeneracji układu nerwowego.

A jej rola jest podstawowa i wynika z fizjologii tkanki mięśniowej i nerwowej. Obie te tkanki funkcjonują prawidłowo jedynie wtedy, kiedy napięcie bioelektryczne jest stabilne. Uszkodzenie nerwów tę stabilność uniemożliwia i powoduje, że samodzielne ćwiczenia są realizowane z takim nieprawidłowym napięciem. Wzorzec stabilnego napięcia dostarcza wyłącznie odpowiednio zaprogramowany stymulator mięśni.

Ćwiczenia wykonywane w rytm pobudzeń generowanych przez stymulator pozwalają znacznie szybciej odbudować kontrolę nad napięciem. Mimo że większość badań naukowych jest realizowanych ambulatoryjnie, co ogranicza czas zabiegów, to przegląd ponad 2 tysięcy badań nie pozostawia wątpliwości co do sensu i znaczenia stymulacji mięśni u osób po udarze.(1) Pozytywne rezultaty przynosi również terapia biofeedback, zarówno w terapii ręki jak i w usprawnianiu chodu.(2)

Najlepsze rezultaty dają ćwiczenia realizowane w domu, połączone ze stymulacją i terapią EMG-biofeedback. Pozwalają na codzienne, wielokrotne zabiegi wykonywane o dogodnej porze, bez straty czasu i kosztów dojazdu. Wizualizacja napięcia w badaniu sEMG ujawnia w jaki sposób steruje nim mózg, a to umożliwia modyfikowanie go w pożądanym kierunku. Terapię domową powinno poprzedzać badanie sEMG w celu ustalenia właściwych parametrów stymulacji oraz przeszkolenie, aby ćwiczyć samodzielnie, poprawnie i bez stresu.

Graficzny zapis testu wysiłkowego mięśni piszczelowych u pacjenta z opadaniem stopy, po przebytym przed trzema laty udarze. Mimo kilku turnusów i terapii w miejscu zamieszkania, jego stopa opada, a napięcie mięśni piszczelowych w czasie skurczu jest niewielkie (6,2 mikrovolta) i bardzo niestabilne (50,9%). :

rehabiltacja domowa po udarze trening biofeedback


Ponieważ mózg steruje napięciem w nieprawidłowy sposób, pacjent często się potyka i szybko męczy. Dotychczasowy brak rezultatów źle wpływa na jego stan psychiczny. Mocno wątpi w możliwość poprawy. Bezpośrednio po wykonaniu testu zastosowano stymulację mięśni połączoną z wizualizacją napięcia (terapia ETS). Po trwającej kilka minut terapii powtórzono test wysiłkowy:

rehabiltacja domowa po udarze trening biofeedback

Pobudzenie neuronów stymulacją spowodowało wyraźny wzrost napięcia, a stopa wykonała widoczny ruch. Kolejne zabiegi stymulacji pacjent stosował już w domu. Przeszkolenie trwało około 20 minut. Z powodu pandemii Covid-19, kolejne badanie kontrolne wykonano po 24 miesiącach. Jego wynik jest diametralnie lepszy:

Napięcie mięśni piszczelowych wzrosło 5-krotnie i wynosi aktualnie 30,9 mikrovolta, a stabilność wynosi 28,9% (norma to około 15%). Chociaż napięcie jest niższe niż u osoby zdrowej, pacjent przestał się potykać, znacznie mniej się męczy, a jego nastawienie jest optymistyczne. Dla odbudowy połączeń nerwowych ważna jest poprawność ćwiczeń, prawidłowe parametry stymulacji, duża ilość powtórzeń i systematyczność. Godzina terapii dziennie to tyle co nic. Zamiast ściskania piłeczki lub ćwiczeń chodu z niestabilnym, wzmożonym napięciem, ćwicz w rytm stabilnych pobudzeń ze stymulatora i korzystaj z atrakcyjnych gier biofeedback. Stosuj zabiegi tak często jak masz ochotę, a pokonasz spastyczność bez leków i szybciej odzyskasz sprawność.(3)

1)Pomeroy VM, King L, Pollock A, Baily-Hallam A, Langhorne P. Electrostimulation for promoting recovery of movement or functional ability after stroke. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Apr 19;2006(2)

2)Spencer J, Wolf SL, Kesar TM. Biofeedback for Post-stroke Gait Retraining: A Review of Current Evidence and Future Research Directions in the Context of Emerging Technologies. Front Neurol. 2021 Mar 30;12:637199.

Zapraszamy również na nasz archiwalny blog trzymajznami.pl

Zaufanie i doświadczenie Dlaczego warto nas wybrać?

Zdrowa alternatywa dla wielu leków.

Właściwie dobrane parametry elektrostymulacji pozwalają nie tylko wzmocnić mięśnie, zregenerować nerwy obwodowe czy złagodzić spastyczność. Wielu naszych pacjentów dotkniętych bólem o lekkim lub umiarkowanym natężeniu redukuje lub całkowicie wyklucza leki przeciwbólowe. Przykładem na to jest kilkunastoletnia współpraca m.in. z Poradnią Bólu w Poznaniu.

Fachowa pomoc w doborze urządzeń i terapii.

Poza sprzedażą sprzętu i gabinetami neurorehabilitacji prowadzimy kursy dla lekarzy i fizjoterapeutów. Kupując sprzęt u nas możesz liczyć na fachową pomoc opartą o wiedzę i doświadczenie. Pacjentom których stan nie pozwala nas odwiedzić pomagamy prowadząc oparte o wnikliwy wywiad konsultacje zdalne - do rozwiązanie dużo skuteczniejsze niż gotowe programy. W elektroterapii i sEMG specjalizujemy się od 1999 roku.

Diagnostyka i ćwiczenia EMG biofeedback.

Na każdej z wizyt wykonujemy zarówno diagnostykę sEMG jak i trening EMG biofeedback dlatego zamiast korzystać z gotowych programów indywidualnie dobieramy parametry terapii. Dzięki treningowi z bardzo czułym elektromiografem nasi pacjenci uczą się w jaki sposób przywracać utraconą sprawność, nawet jeśli ruch nie jest jeszcze widoczny.

facebook twitter youtube vimeo linkedin instagram whatsup