Elektrostymulacja TENS

AUTOR: admin

PUBLIKACJA: 14 października 2013

02 TENS- (z ang.Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation) metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów jest znana od ponad 30 lat i szeroko stosowana na świecie

W jej wykorzystaniu przodują: Niemcy, Anglia, Francja, Szwecja, Dania, USA, Japonia, Izrael, Rosja. Prowadzi się tam najwięcej badań nad wykorzystaniem TENS w leczeniu zaburzeń funkcji mięśni i nerwów.

TENS stymuluje układ nerwowy, który przenosi informacje regulujące pracę organizmu. Docierają one do mózgu drogami wstępującymi. Drogami zstępującymi, mózg wysyła polecenia do wszystkich narządów, tkanek i komórek. Jeżeli wskutek urazu, ucisku, zwyrodnienia, zrostów pooperacyjnych, chorób nerwów, nerwy nie przewodzą prawidłowo bodźców, to mózg, albo nie otrzymuje bieżącej informacji o tym co dzieje się z organizmem albo też, nie może przesłać odpowiedniego polecenia. Prowadzi to do rozwoju zaburzeń w pracy efektorów, czyli mięśni, gruczołów dokrewnych, narządów wewnętrznych, tkanek. Wszystkie są przecież unerwione. Uniwersalność zastosowań nie wynika z tego, że TENS jest dobry na wszystko, ale z tego, że wszystko jest unerwione a TENS (prawidłowo stosowany) poprawia funkcje nerwów, co w sposób pośredni lub bezpośredni prowadzi do poprawy zdrowia.

Elektrostymulacja, to jedna z metod fizykoterapii. TENS jest odmianą elektrostymulacji, wykorzystującą prądy impulsowe o niskiej częstotliwości (przedział 1-150 Hz), zbliżonej do częstotliwości prądów fizjologicznych. Każdy rodzaj unerwienia reaguje na inną częstotliwość. Przyczną bólu przewodzonego do świadomości nerwami bólowymi są toczące się lokalnie procesy zapalne, zwyrodnieniowe, niedokrwienne, wzmożone napięcie mięśni etc. Skuteczna terapia nie polega na stymulacji blokującej przewodzenie bólu do świadomości ( chociaż niestety, tak jest najczęściej realizowana), ale na takim doborze parametrów + innych metod rehabilitacji, aby wyleczyć lub zminimalizować przyczynę bólu Inne parametry będą zastosowane przy zabiurzeniach ukrwienia, inne przy neuropatii czy spastyczności. Poza tym, przyczyna bólu może być w zupełnie innym miejscu niż miejsce odczuwania. Np. bóle kolan i stawów biodrowych są często powodowane zmianami zwyrodnieniowymi w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stymulowanie kolan pozwoli na odstawienie leków przeciwbólowych, ale przyczyny nie wyleczy i proces zwyrodnieniowych będzie się toczył dalej. Dlatego skuteczne parametry stymulacji najlepiej ustalić po konsultacji ze specjalistą.                             

Zasady podstawowe elektrostymulacji:
1. Nie wolno stosować elektrostymulacji przeciwbólowej dopóki nie jest ustalona przyczyna bólu. Stany zapalne narządów wewnętrznych mogą powodować rzutowanie bólu do nawet odległych miejsc.

2. Nie wolno stosować dużych natężeń elektrostymulacji, ani stmulować miejsc, gdzie występują zaburzenia czucia - bez konsultacji ze specjalistą.

2. Nie wolno stymulować na wskroś czaszki, okolicy oczu, zmian na skórze bez sprawdzenia ich charakteru, brzucha kobiety ciężarnej, w bezpośredniej okolicy serca

 

Mechanizm działania stymulacji TENS: osłabia czucie bólu, blokując przepływ sygnałów wysyłanych przez nerwy bólowe do kory mózgowej. Współczesne badania postulują istnienie tzw. hamowania presynaptycznego (synapsa to połączenie nerwów). Wykazano, że stymulacja nerwów czuciowych w miejscu bólu, ogranicza ilość bodźców bólowych docierających do świadomości i osłabia dolegliwość bólu, ponieważ nerwy czuciowe są grubsze i przewodzą sygnały szybciej niż nerwy bólowe. Mózg, odbierając bodźce czuciowe, angażuje się najpierw w silniejszy i docierający szybciej bodziec. Intuicyjnie korzystamy z tej zasady, masując silnie miejsce bólu. Trudno jednak masować się bez przerwy. Stymulator nas w tym wyręczy,       a jego działanie jest o wiele bardziej skuteczne.

Parametry stymulacyjne (częstotliwość, czas impulsu, modulacja, czas zabiegu) mają wpływ na poszczególne typy unerwienia i odpowiednie reakcje efektorów. W terapii bólu przewlekłego, specjalnie ukształtowane impulsy, powodują wzmożone uwalnianie do krwiobiegu endorfin – produkowanych przez organizm neurohormonów o działaniu podobnym do morfiny. Endorfiny, łagodzą na wiele godzin czucie bólu i stymulują chore tkanki do regeneracji. To właśnie endorfiny, wpływają na poprawę zdrowia i samopoczucia, kiedy jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, szczęśliwi. Sygnałem do ich uwalniania, jest spadek częstotliwości fal mózgowych do poziomu 4-10 Hz. Stymulacją TENS o częstotliwości 4-10 Hz, możemy uruchomić ten proces.

Organizm ludzki wypełniony jest roztworami soli i płynący przez tkanki prąd TENS o właściwych parametrach, energetyzuje jony, wzmaga ich ruch. Występują tu zjawiska elektroforezy i elektroosmozy. Lepsze przenikanie jonów przez błonę komórki, znacznie przyspiesza procesy regeneracji tkanek oraz usuwanie metabolitów. Pole elektryczne pomiędzy elektrodami, wywołuje koncentrację protonów i ich ruch (prąd jonowy) od anody do katody. Kiedy protony osiągają błonę mitochondrium, tworzy się związek H+ATPase i powstaje ATP (koenzym, który jest nośnikiem energii). Wzrost ilości ATP pobudza transport aminokwasów i oba te czynniki stymulują tworzenie sę białek (Cheng, 1982). To działanie prądów TENS, jest wykorzystywane np. w leczeniu stanów zapalnych w stawach, tkankach miękkich, złamań kości, przyspieszeniu gojenia się ran i blizn, likwidacji obrzęków, zmian neuropatycznych i wielu innych.

(patrz również: stymulacja mięśni).


PDF
Drukuj
Email

Powiązane artykuły

Powiązane produkty

C6 DuoStim