Terapia bólu przewlekłego

AUTOR: admin

PUBLIKACJA: 14 października 2013

22 Nerwobóle, choroby nerwów - najczęściej leczone są wyłącznie farmakologicznie. Warto pamiętać, że środki przeciwbólowe jedynie modyfikują czucie bólu, działają na skutek nie na przyczynę. W tym znaczeniu – nic nie leczą!

O szkodliwości zażywania i działaniach ubocznych środków przeciwbólowych, piszą producenci w ulotkach. Wielu świadomych tego lekarzy, szuka dla swoich pacjentów metod nie obciążających dodatkowo organizmu. Każda naturalna metoda łagodzenia bólu, jest dla organizmu korzystniejsza i chociaż nieraz trzeba trochę dłużej czekać na efekty, to z pewnością wychodzi to na zdrowie. Nie ma działań ubocznych i organizm odzyskuje równowagę.

Elektrostymulacja prądem TENS bez wątpienia jest metodą naturalną, stymulującą organizm do samodzielnego radzenia sobie ze zmianami chorobowymi. Stosowana prawidłowo, stopniowo usuwa przyczyny bólu i uwalnia od farmakoterapii. W przypadku chorób nerwów, stosuje się stymulacje bądź w miejscu skąd nerw wychodzi z kręgosłupa (bóle korzeniowe jak np. rwa kulszowa, rwa barkowa) bądź stymuluje się wzdłuż nerwu, grupy nerwów.

TENS jako metoda leczenia neuralgii, sprawdził się w stanach takich jak:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • łokieć tenisisty (epicondylitis)
  • rwa barkowa, rwa kulszowa,
  • ostroga piętowa
  • neuralgiczne bóle głowy
  • bóle po półpaścu,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • bóle odczuwane w bliznach,
  • bóle fantomowe i wiele innych

 

Stosowanie:

Elektrody należy ułożyć odpowiednio do wskazań dla danego pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się częstotliwość 10 -12 Hz lub 50-70 Hz – zależnie od rodzaju nerwu, który poddajemy stymulacji. Nerwy układu autonomicznego reagują na częstotliwości niskie, układu somatycznego – na częstotliwości wysokie. Niektórym pacjentom pomaga stymulacja modulowana (zmienne częstotliwości od niskich do wysokich). Ten rodzaj stymulacji wskazany jest również dla osób stosujących TENS miesiącami lub latami. Wśród naszych pacjentów są osoby ciepiące na bóle neuropatyczne po operacjach chirurgicznych, które stosują z powodzenie stymulację od ponad 8 lat.

Pierwsza stymulacja powinna trwać 15-30 minut i jeżeli po tym czasie nie nasilą się objawy bólowe to kolejne stymulacje mogą być nawet kilkugodzinne. Czasami, w ciągu kilku minut od rozpoczęcia stymulacji mogą nasilić się objawy bólowe. Trzeba wtedy zmniejszyć natężenie i kontynuować stymulację (podobny mechanizm reakcji nerwowej występuje przy ogrzewaniu zmarzniętych rąk – zbyt gwałtowne ogrzanie nasila ból). Jeżeli mimo tego, ból po następnych kilku minutach nie złagodnieje – trzeba przerwać stymulację i zmienić parametry (częstotliwość, czas trwania impulsu, natężenie). Jeśli te zmiany nie dadzą efektu – należy przerwać stosowanie stymulacji i zasięgnąć porady specjalisty. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezmiernie rzadko.

W leczeniu neuralgii stymulacją TENS, stymulowana jest przyczyna bólu – nerw dający objawy bólowe lub dodatkowo miejsce odczuwania bólu.Stosując się do zasad, można oczekiwać złagodzenia bólu oraz stopniowej poprawy funkcji nerwów, która ograniczy możliwość nawrotu dolegliwości. W okresie leczenia, należy unikać przeciążeń i zachowań, które nasilają ból. W miarę stopniowego ustępowania bólu, można skracać czasstymulacji lub dzielić go na kilka razy w ciągu doby, aż do ustąpienia bólu. Następnie stymulować 1 raz dziennie lub co 2 dzień, przez ok 2 tygodnie, aby utrwalić efekty. Podstawowa zasada: należy ustalić właściwą częstotliwość (czasem empirycznie) i stosować słabe natężenia stymulacji. Nigdy nie stosuj dużych natężeń stymulacji. Mamy przecież do czynienia z chorym, podrażnionym nerwem!

Należy ograniczyć przyczyny, które spowodowały zmiany chorobowe. Poprawić postawę, zadbać o ergonomię pracy (dźwiganie, pisanie na komputerze itp.), więcej się gimnastykować. W czasie pracy robić krótkie przerwy, zmieniać pozycję ciała, gimnastykować nadgarstki, unikać stresów itp. Ponieważ ból jest doznaniem psychofizycznym – warto w czasie stymulacji zadbać o relaks, skupienie się na głębokim oddechu. Warto też włączyć wyobraźnię i wyobrażać sobie ból jako przedmiot (np. balon), który się zmniejsza, zmienia kolor z czerwonego na zielony lub biały i w końcu zanika. Stymuluje to ośrodki korowe w mózgu do osłabienia reakcji na bodziec bólowy, pochodzący z receptorów bólu. Szczególnie jest to ważne w bólu migrenowym, fantomowym i przewlekłym.

BÓLE GŁOWY

Jak przy wszystkich dolegliwościach bólowych, najpierw trzeba ustalić przyczynę bólu i ewentualne przeciwwskazania. W łagodzeniu bólów głowy (napięciowych, migrenowych, niedokrwiennych) stymulacjaTENS jest skuteczna, ponieważ wpływa pozytywnie na zaburzenia ukrwienia – najczęściej wystepującą przyczynę lub komponentę bólów głowy. Można bóle głowy łagodzić farmakoterapią tylko po co? Ma ona wyłącznie działanie objawowe i stosowana na dłuższą metę – szkodliwe. Stymulacja TENS nie jest może tak prosta jak łyknięcie tabletki, ale nie ma żadnych działań ubocznych i może wpłynąć na ustapienie przyczyn bólu a nie wyłącznie objawów. Osoby, które od lat nieskutecznie stosują farmakoterapię lub inne metody, powinny sięgnąć po stymulator bo kilkanaście zabiegów może znacząco poprawić ich komfort życia. Nasza Gwarancja Skuteczności wyklucza ryzyko nietrafionej inwestycji.

Zależnie od dobranych parametrów stymulacja może działać tonizująco przy bólach napięciowych lub naczynioruchowo przy bólach niedokrwiennych. Przy ułożeniach elektrod w obszarze szyjnego odcinka kręgosłupa lub na skórze głowy (najczęściej na czole lub skroni), należy również dostosować czas trwania impulsu tak, aby zawierał się w przedziale 50 – 100 mikrosekund. Stymulatory oferowane w marketach posiadają stałą wartość czasu trwania impulsu co dla wielu pacjentów oznacza, że parametr ten będzie za słaby lub za silny.

Aplikacja elektrod do stymulacji to najczęściej ułożenia w obrębie kręgów C-3 – C-5 oraz po obu stronach czoła, na skroniach lub z jedną elektrodą na skroni a drugą na stronie dłoniowej prawego nadgarstka, w przebiegu nerwu pośrodkowego.

Wiele dolegliwości bólowych głowy spowodowane jest zmianami zwyrodnieniowymi szyjnego odcinka kręgosłupa. Stymulacja złagodzi ból i uwolni od brania tabletek, ale kręgosłupa nie wyprostuje. Tej grupie pacjentów polecamy gorąco stosowanie Necksterczera lub Backstreczera. Codzienne, 10 – 15 minutowe leżenie na streczerze powoduje zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i minimalizuje skutki ucisku na nerwy. Poprawia się ukrwienie głowy, maleją szumy uszne i in. Gwarantujemy pozytywne efekty rozciągania kręgosłupa tą metodą. Jest tania, wygodna w stosowaniu a przede wszystkim efektywna!


PDF
Drukuj
Email

Powiązane produkty

C6 DuoStim

Powiązane multimedia

Kliknij przycisk "YouTube" aby obejrzeć na większym ekranie.