Choroby kręgosłupa

AUTOR: admin

PUBLIKACJA: 14 października 2013

07Bóle kręgosłupa – spowodowane są najczęściej zmianami zwyrodnieniowymi, skoliozą,  uciskami krążków międzykręgowych lub kręgów na korzenie nerwowe albo nadmiernym napięciem mięśni, wskutek pracy fizycznej, wadliwej postawy lub stresu. 

 Zdarzają się też bóle wskutek zrostów pooperacyjnych po usunięciu dysku lub po znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Podejmując terapię bólu kręgosłupa, musisz sprawdzić przede wszystkim: stan kręgosłupa w badaniu rezonansem, stopień osteoporozy i zadbać o prawidłową pozycję w czasie pracy, prawidłowe podnoszenie ciężarów (na ugiętych nogach a nie w skłonie), dobry materac na którym śpisz, wygodne buty i wkładki korygujące ułożenie stopy. Jeśli tego nie skorygujesz to efekty każdej metody leczniczej będą mierne lub żadne a farmakoterapia osłabiająca czucie bólu, spowoduje tylko pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych.

W niektórych przypadkach może pomóc stosowana doraźnie terapia manualna, masaże, gimnastyka i inne działania, poprawiające ukrwienie oraz rozluźniające napięte wskutek bólu mięśnie i więzadła okołokręgosłupowe. Jeżeli jednak bóle są chroniczne, nie pomagają już doraźne zabiegi,  to zamiast sięgać po środki przeciwbólowe – warto podjąć regularną, codzienną rehabilitację z wykorzystaniem stymulacjiTENS.

Jej działanie w krótkim czasie (30-60 minut) może poprawić miejscowe ukrwienie, rozluźnić napięte mięśnie i przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek nerwowych. Regularne stosowanie stymulacji przez kilka dni, w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi kręgosłup, znacznie poprawi samopoczucie i ograniczy nawroty bólu. Stosowanie wyłącznie środków przeciwbólowych na bóle kręgosłupa jest, moim zdaniem,  nieporozumieniem.

Niezbędna jest natomiast codzienna gimnastyka, najlepiej zaraz po stymulacji, ponieważ gimnastyka bez uprzedniego rozluźnienia mięśni i więzadeł oraz poprawy ukrwienia, może łatwo prowadzić do urazów mięśni a nawet do uszkodzenia lub wysunięcia się dysku. Systematyczne rozluźnianie, stwarza warunki do regeneracji spłaszczonego krążka międzykręgowego i poprawy mobilności. Gorąco polecam korzystanie ze streczera. Nie znam lepszej, skutecznej i prostej w stosowaniu metody rozciągania kręgosłupa.

  

PDF
Drukuj
Email

Powiązane produkty

C6 DuoStim

Back.4

Powiązane multimedia

Kliknij przycisk "YouTube" aby obejrzeć na większym ekranie. 

Kliknij przycisk "YouTube" aby obejrzeć na większym ekranie.